Steg 1: baslinje (2026-11-03)

Riktmärke för den egna modellen: hur bra klarar sig marknadens egna chanser i V-spelen? Underlag: alla avgjorda omgångar 2014-01 – 2026-11 i analysis.duckdb. Det är 4 263 omgångar och 310 000 startande: V64 2 596, V75 920, V86 667 och V85 80 (V85 finns bara sedan oktober 2025). Körs med scripts/baseline.py; varje körning läggs till i experiments.csv.

Obs: odds och streck är slutliga (vid spelstopp). När kupongen lämnas in vet man mindre, så baslinjen är ett tak för vad marknaden ger, inte vad man faktiskt har att gå på.

Källor

Källa Chans per häst
jämnt 1 / antal startande (ingen kunskap)
odds vinnarpoolens slutodds (market_p)
streck V-spelets insatsfördelning
blandning odds^0,7 × streck^0,3 (bäst enligt travdatas speltank.md)

Mått

Resultat, odds (bästa enskilda källan)

Spel Omg. Logloss/avd Rader behövdes (median) Träff 100 kr Träff 500 kr Träff 2 000 kr
V64 2 596 1,698 80 9,2 % 18,7 % 31,9 %
V75 920 1,816 267 4,0 % 8,8 % 15,0 %
V86 667 1,705 336 3,7 % 8,5 % 14,8 %
V85 80 1,771 576 2,5 % 6,2 % 6,2 %

Testperioden 2025–2026 (den period den egna modellen ska utvärderas på), odds: V64 1,635 (350 omg.), V86 1,643 (100), V75 1,756 (59), V85 1,771 (80).

Iakttagelser

  1. Blandningen är bäst men knappt. Logloss är 1,704 mot 1,705 för V86 och lika för V64. Streck ensamt är sämre (1,734). Oddsen bär nästan all information.
  2. Oddsen är för försiktiga om favoriterna. Med 500 kr på V86 tror oddsen på 4,9 % chans till alla rätt, men systemet träffade 8,5 %. Samma mönster syns i alla spel: favoriter vinner oftare än oddsen säger, och över 8 avdelningar blir det en stor skillnad. Streck är bättre kalibrerat (tror 8,7 %, träffar 7,8 %). En kalibrering är den första "parametern" att lägga till, så att chanserna blir rätt och systemens storlek kan räknas på riktigt.
  3. Stora skillnader mellan efterhand och plan. Medianen 336 rader för V86 betyder att hälften av omgångarna gick att träffa med ≤ 336 rader om man visste var skrällarna kom. Ett system som byggs i förväg behöver mycket mer: 2 000 kr (8 000 rader) träffar bara 15 %. Det är där en bättre modell kan göra skillnad: att hitta vilka avdelningar som är öppna.
  4. ROI går inte att lita på ännu. Ett enda stort V86-tillslag står för 35 % av utdelningen med 2 000 kr, och V85 har bara 5 träffar på 80 omgångar. ROI med raka system på favoriter ligger annars kring 0,8–0,9, i linje med 65 % återbetalning plus favoriternas övervärde. Inget här är spelråd.

Att slå i steg 2