Förslagen från modell v1 är genomförda, utom tränarens form per loppstyp. Det finns nu 57 valbara
parametrar (112 kolumner) i 11 grupper; alla visas med vikt och betydelse under
Parametrar, där man också väljer vilka som ska användas. Körs med
scripts/model_v2.py, som läser urvalet från hemsidan. Samma tidsdelning som förut: träning
2015–2023, validering 2024 och test 2025–2026.
| Modell | Träning | Validering | Test |
|---|---|---|---|
| odds (slutodds rakt av) | 1,7481 | 1,6598 | 1,6647 |
| modell v1 | 1,7265 | 1,6343 | 1,6456 |
| modell v2 | 1,7238 | 1,6326 | 1,6429 |
| trädmodell (gradient boosting, samma parametrar) | 1,5731 | 1,6439 | 1,6517 |
| Spel | Omg. | Källa | Logloss/avd | Träff 100 kr | Träff 500 kr | Träff 2 000 kr |
|---|---|---|---|---|---|---|
| V64 | 286 | odds | 1,637 | 11,5 % | 19,6 % | 35,7 % |
| V64 | modell v2 | 1,621 | 11,5 % | 22,7 % | 39,5 % | |
| V86 | 86 | odds | 1,645 | 3,5 % | 8,1 % | 17,4 % |
| V86 | modell v2 | 1,630 | 4,7 % | 11,6 % | 17,4 % | |
| V85 | 66 | odds | 1,807 | 1,5 % | 4,5 % | 4,5 % |
| V85 | modell v2 | 1,791 | 1,5 % | 3,0 % | 7,6 % | |
| V75 | 50 | odds | 1,786 | 2,0 % | 4,0 % | 10,0 % |
| V75 | modell v2 | 1,788 | 2,0 % | 2,0 % | 16,0 % |
Urvalen är små (några få träffar i V85 och V75), så enskilda procentsatser är osäkra. Inget här är spelråd.
Betydelse = hur mycket sämre modellen blir på 2024 utan parametern, i tusendelar av logloss per lopp.
| Parameter | Betydelse | Bedömning |
|---|---|---|
| Klass mot formperioden (förstapris mot snittet senaste 5) | +0,76 | behåll: hästar som går ned i klass är undervärderade |
| Barfota första gången i år | +0,09 | liten effekt utöver barfota i sig |
| Kuskbyte och bättre kusk | +0,06 | liten |
| Klassbyte (förstapris mot förra loppet) | +0,03 | liten; klass mot formperioden fångar det |
| Spår och distans (kombinationer) | +0,01 | ingen effekt |
| Placering i fältet, placering viktad mot motståndet | −0,03 | ingen effekt utöver tid efter segraren |
| Spår på banan (historik per bana) | −0,03 | ingen effekt; stämmer med travdata: banskillnaderna håller inte över tid |
| Faderns avkommor (totalt, distans, ålder) | ±0,00 | ingen effekt utöver oddset |
Mest betydelsefulla totalt (utöver oddset, efter senaste träningen): dagar sedan förra starten (13,7 % av summan), vagn (12,3 %), barfota (12,2 %), kön (11,6 %), tid efter segraren de senaste 5 (5,8 %), galopper (4,7 %), startpoäng (4,6 %) och klass mot formperioden (4,4 %); ny tränare 2,3 %.
Kandidater att stänga av (negativ eller ingen betydelse): spår på voltstart (−0,54, troligen dubbel med tillägg och de nya spårkombinationerna), placering i fältet, prestation, spår på banan, far, starter senaste 90 dagarna och skobyte (fångas av barfota). Att de är svaga i en mätning betyder inte att de är fel; prova att stänga av dem på sidan och träna om.
Tolkning.
Hur de går mot oddset (2015–2026, svenska travlopp. Segrar delas med de segrar som de kalibrerade oddsen förväntade, så att favoriternas övervärde inte blandas in.)
| Grupp | Starter | Seger mot oddset | 2015–2020 | 2021–2026 |
|---|---|---|---|---|
| Betrodd i alla 5 senaste | 55 016 | 0,971 | 0,962 | 0,981 |
| Betrodd i 3–4 av 5 | 218 302 | 0,992 | 0,986 | 0,999 |
| Aldrig under 10 gånger i 5 starter | 238 766 | 1,000 | 1,010 | 0,989 |
| Förra: topp tre och klart över oddsrangen | 82 490 | 0,972 | 0,964 | 0,982 |
| Förra: minst 0,3 över oddsrangen | 187 460 | 1,000 | 0,999 | 1,001 |
| Förra: minst 0,3 under oddsrangen | 119 629 | 0,994 | 0,987 | 1,001 |
| 3 senaste i snitt över oddsrangen (≥ 0,25) | 169 735 | 1,007 | 1,014 | 0,998 |
| 3 senaste i snitt under oddsrangen (≤ −0,25) | 87 898 | 1,017 | 1,006 | 1,031 |
Slutsats. Båda idéerna stämmer om hästarna: betrodda hästar och hästar som just presterat över förväntan vinner ofta. Men marknaden vet det redan, och överreagerar till och med lite. - En häst som kom 2:a som 6:e favorit blir hårdare spelad nästa gång och vinner 3 % mer sällan än oddset säger. - Konsekvent betrodda hästar är också något överspelade. - Det omvända, hästar som gått sämre än oddset sa, är svagt undervärderat (1,02–1,03).
Som spelidé pekar det alltså åt andra hållet: värdet finns hos hästen som gjort en dålig insats mot oddset, inte hos formtoppen alla sett.
I modellen, där övriga parametrar redan finns med:
Topplistorna för 2026 bygger på samma resultat som databasen. De är dock en ögonblicksbild och saknar odds, så de går inte att använda direkt. Därför byggdes parametrarna ur databasen, på samma sätt som för kusk och tränare: segrar mot oddset och segerprocent, för ägaren senaste 365 dagarna och för uppfödaren senaste 3 åren, räknat före varje lopp.
| Grupp (mot kalibrerade odds) | Starter | Seger mot oddset | 2015–2020 | 2021–2026 |
|---|---|---|---|---|
| Ägare som slagit oddset klart | 22 503 | 1,005 | 0,981 | 1,032 |
| Ägare klart under oddset | 23 970 | 0,976 | 0,965 | 0,986 |
| Uppfödare som slagit oddset klart | 25 395 | 1,004 | 0,997 | 1,012 |
| Uppfödare klart under oddset | 38 732 | 0,978 | 0,992 | 0,960 |
I modellen är betydelsen −0,01 och −0,02 för ägaren och +0,04 och 0,00 för uppfödaren, alltså ingen nytta. Logloss i test blir 1,6435 mot 1,6436, vilket är brus. Vem som äger eller fött upp hästen syns redan i oddset, och i kusken och tränaren. De ligger kvar som valbara men kan stängas av.
Banfakta för 32 av 33 banor kommer från ATG:s bandata. Den 33:e, Boden, saknar data. Kurvradie och
dosering kommer från Svensk Travsports mätning, och vinklad vinge på Romme från Svenska Spels bansida.
Allt finns i src/trav/banor.csv. Frågan är om banans form ändrar hur mycket spåret betyder.
Spårgrupp mot oddset per bantyp (autostart, mot kalibrerade odds, 2015–2026):
| Bantyp | Spår 1–3 | Spår 4–6 | Spår 7+ |
|---|---|---|---|
| Upplopp < 180 m | 0,90 | 1,13 | 0,97 |
| Upplopp 180–199 m | 0,92 | 1,11 | 0,97 |
| Upplopp 200–209 m | 0,91 | 1,09 | 0,99 |
| Upplopp 210 m+ (Axevalla, Östersund, Tingsryd) | 0,93 | 1,06 | 1,01 |
| Open stretch (främst Åby) | 0,89 | 1,16 | 0,95 |
| Vinklad startvinge (Jägersro, Romme, Tingsryd) | 0,92 | 1,08 | 1,00 |
| Vid kurva in mot upploppet (radie 88 m+) | 0,88 | 1,12 | 0,99 |
| Skarp kurva (radie < 80 m) | 0,93 | 1,08 | 0,99 |
Idén: en ny tränare tar sällan ut en häst om den inte är förbättrad. Mätt som första starten för en ny tränare, start 2–4 hos den nya, och hur mycket oftare den nya tränaren vinner än den förra (segerandel senaste 365 dagarna, vid bytet).
| Grupp (mot kalibrerade odds) | Starter | Seger mot oddset | 2015–2020 | 2021–2026 |
|---|---|---|---|---|
| Samma tränare sedan länge | 868 273 | 0,996 | 0,997 | 0,995 |
| Första starten för ny tränare | 51 495 | 1,032 | 1,029 | 1,035 |
| … till en klart bättre tränare (+5 procentenheter) | 10 531 | 1,102 | 1,101 | 1,103 |
| … till en likvärdig tränare | 27 756 | 1,048 | 1,049 | 1,047 |
| … till en klart sämre tränare | 13 330 | 0,940 | 0,918 | 0,958 |
| Start 2–4 för ny tränare | 83 922 | 1,016 | 1,011 | 1,023 |
| … till en klart bättre tränare | 17 954 | 1,042 | 1,036 | 1,048 |
Det stämmer. Marknaden underskattar hästen i första starten för en ny tränare, och mest när den nya tränaren är klart bättre: 10 % fler segrar än oddset säger, exakt lika i båda perioderna. Effekten avtar under start 2–4. Byte till en sämre tränare går åt andra hållet.
I modellen är betydelsen +0,39 (2,3 % av summan utöver oddset), och logloss i test går från 1,6434 till 1,6429. Det är den största förbättringen bland de nya parametrarna efter klass mot formperioden. Faktorerna: - första starten för ny tränare ×1,14 - start 2–4 ×1,03 - ×1,09 per 10 procentenheter högre segerandel hos den nya tränaren
Varmblod, svenska travlopp 2015–2026, mot kalibrerade odds. Faderns land enligt ATG:s stamtavlor.
Färg. Svarta hästar (inkl. svartbrun) vinner inte oftare: segerandel 9,0 % mot 9,3 % för bruna, och 1,005 mot oddset. Det är en skröna. Fuxar på lång distans (2 400 m+) vinner däremot något oftare: 10,0 % mot 8,9 % för bruna, och 1,06 mot oddset i båda perioderna. Underlaget är bara cirka 590 segrar, så det är osäkert.
| Faderns land | Starter | Segerandel | Mot oddset | 2015–2020 | 2021–2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| USA | 409 718 | 8,9 % | 0,989 | 0,994 | 0,982 |
| Sverige | 223 688 | 9,0 % | 1,016 | 1,009 | 1,022 |
| Frankrike | 145 751 | 11,0 % | 1,016 | 1,010 | 1,024 |
| Italien | 58 473 | 9,1 % | 0,991 | 1,008 | 0,968 |
| Fransk far eller morfar | Kort < 1 800 m | Medel | Lång 2 400 m+ | Lätt bana | Tung/död | Vinter |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ja, mot oddset | 0,99 | 1,02 | 1,03 | 1,01 | 1,05 | 1,09 |
| Nej, mot oddset | 1,00 | 0,99 | 0,98 | 1,00 | 0,98 | 0,97 |
Avelshingstar per distans finns redan som parameter ("Faderns avkommor på distansen": varje hingsts avkommor mot oddset på kort, medel och lång distans, räknat före varje lopp), liksom per ålder. Ingen av dem ger något utöver oddset (betydelse ±0,00). Marknaden känner hingstarna väl.
ATG:s land är födelselandet, inte härstamningen: en svenskfödd hingst efter en fransk far räknas som svensk. Därför finns fliken Hingstar, där härstamningen bekräftas eller rättas. Modellen använder det bekräftade när den tränas.